• jan_pawel_ii.jpg
  • header.jpg
  • SAM_2031.JPG
  • 563.jpg
  • sks.jpg
  • sztandar1.jpg
  • 566.jpg
  • obrazek_1_1411.jpg

            „Miarą naszego życia jest lat siedemdziesiąt, osiemdziesiąt, gdy jesteśmy mocni”. Tak brzmią słowa jednej ze znanych pieśni religijnych. Kolejna, 79.ta rocznica wybuchu II wojny światowej przypomina nam o upływającym nieubłaganie czasie. Odchodzą ostatni żyjący uczestnicy walk wrześniowych oraz cywilne ofiary okupacji niemieckiej i radzieckiej. W zbiorowej pamięci zacierają się wspomnienia o bohaterskich obrońcach napadniętej Polski i bestialstwach dokonywanych przez zwycięskich Niemców i Rosjan. Dlatego tak ważna jest pamięć i troska o miejsca pamięci i martyrologii naszego Narodu.

W tym roku dramat ofiar II wojny światowej został w sposób szczególny uczczony na Kociewiu. 1 września 2018 r. o godzinie 4.34 rozpoczęły się główne uroczystości 79. rocznicy wybuchu wojny w Tczewie z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Po oddaniu hołdu polskim żołnierzom, kolejarzom i celnikom, którzy stracili życie w pierwszych godzinach wojny z Niemcami, prezydent udał się do lasu Szpęgawskiego koło Starogardu Gdańskiego, w którym uczcił 7 tys. pomordowanych Polaków z terenu Kociewia i Pomorza.

Najważniejszym przesłaniem płynącym z obu uroczystości było hasło: „Nigdy więcej wojny”. Od nas współczesnych zależy siła i bezpieczeństwo Polski, jej dobrobyt i znaczenie na arenie międzynarodowej. To odpowiedzialne zadanie powierzyli nam Ci, którzy oddali swe życie za wolną Ojczyznę.